Gövde Borulu Eşanjör, farklı sıcaklık değerinde olan iki akışkanın birbirine karışmadan ve temas etmeden birinden diğerine ısı transferini sağlayan eşanjör tipidir. Akışkanlar ısı transfer yüzeyi ile birbirinden ayrılır ve birbirine karışmaz. Kullanıldığı cihazların performansını maksimum seviyeye çıkarmakta olup kullanım alanı oldukça geniştir. Eşanjörün genleşme hesabı imalat sırasında yapılır ve elde edilen genleşme verilerine göre kullanılacak kompansatör tasarlanır. Eşanjör gövdesinde kullanılan kompansatör, akışkanlar arası ısı transferi sırasında malzeme cinsine ve sıcaklık farkına bağlı olarak ortaya çıkan genleşmeyi absorbe eder. Eşanjörün hem uzun ömürlü hem de yüksek performanslı olması kompansatör kullanımına bağlıdır. Isı transferini maksimum seviyeye çıkaran gövde borulu eşanjör borusunun içinde kroçilli veya türbülatörlü boru kullanılmaktadır.

Gövde Borulu Eşanjör Çeşitleri

U borulu eşanjör, üretiminde U boruların kullanıldığı eşanjör çeşididir. Gövde silindir şeklinde olup gövde içerisinde küçük çaplı borular yer alır. Kullanıldığı alana, akışkan cinsine ve basınç değerine göre kullanılan boruların et kalınlığı değişir. Kendi aralarında farklı tipleri olan eşanjör çeşidi olup yüksek kapasite gerektiren alanlarda tercih edilmektedir. Dairesel kesitli borulara basınca daha çok dayanıklıdır.

Düz borulu eşanjör, gövde borulu eşanjör çeşitlerinden olup ısı transfer sistemlerinde kullanılmaktadır. Birçok farklı proseste çözüm üreten düz borulu eşanjör, yüksek sıcaklık ve basında dayanıklı eşanjör çeşidi olarak farklı alanlarda kullanılır. Sökülebilir olması ve tam hijyen sağlayabilmesi özelliği ile kimya ve gıda sektöründe tercih edilir. Ortam sıcaklığının 350 ℃ ye kadar çıktığı ortamlarda bile yüksek performans sergiler.

Kullanım Alanları

Gövde borulu eşanjör birçok sektörde kullanılıyor. Hatta kullanım alanlarına göre farklı tipleri ile ısı transfer ihtiyacına en etkili şekilde cevap veriyor.

  • İplik boyama makinesinde kullanılan gövde borulu eşanjör
  • Kumaş boyama makinesinde kullanılan gövde borulu eşanjör
  • Yağ soğutucu eşanjör
  • Turbo şarj soğutucu eşanjör
  • Kompresör hava soğutucu eşanjör
  • Gemi sektöründe kullanılan eşanjörler
  • Petrokimya ve rafineri sektöründe kullanılan eşanjör

Bakım ve Revizyon

Gövde borulu eşanjör, diğer eşanjör çeşitlerinde olduğu gibi periyodik bakım ve onarımı ihmal edilmemesi gereken eşanjör çeşididir. Tüm proseslerde kullanılan ısı değiştiriciler olup periyodik bakımları düzenli yapılırsa uzun süreler sorunsuz kullanılır. Kullanıldığı sistemlere göre bakım ve revizyon tarihleri değişir. Temizliğinde doğru yöntemler ve doğru kimyasalların kullanılması eşanjörün performansı ve dayanıklılığı için önemlidir. Gövde borulu standart eşanjörler ve gövde borulu özel tasarım eşanjörler ihtiyaçlara göre farklı proseslerde kullanılan eşanjörlerdir. Kullanım alanı bakım ve revizyon tarihi ve süresini etkilemektedir. Kamu ve özel sektörde kullanılan gövde borulu eşanjör, ısı transfer uygulamalarında profesyonel çözümler üreten sistemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir