Isı Transferi

Plakalı eşanjörün çalışma prensibi bir akışkan ile diğer akışkan arasında ısı transferi yaparak ısıtma veya soğutma yapmaktır. Plakalı eşanjörün ısı transfer alanı basıncı korumak için bir ön gövde plakası ile arka baskı plakası arasına monte edilmiş bir dizi plakadan oluşur. Contalar, plakalar arasında sızdırmazlık görevi görür. Akışkanlar, çoğunlukla eşanjör boyunca ters yönde çalışır. Bu, en verimli termal performansı sağlar ve çok yakın sıcaklık yaklaşımına, yani çıkış yapan proses maddesi ile giren servis maddesi arasındaki sıcaklık farkına imkan verir.

Dağıtım Alanı

Dağıtım alanı, sıvıların tüm ısı transfer yüzeyine eşit olarak dağılmasını sağlar ve kirlenmeye neden olabilecek durgun bölgelerin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca optimize edilmiş bir akış dağıtımı düzensiz sıcaklık bölgelerini azaltır.

Isı Transfer Alanı

Plakaların ısı transfer alanı oluklu balıksırtı desende preslenir. İki plaka zıt balıksırtı deseniyle üst üste getirildiğinde laminer veya türbülanslı akış oluşturarak, yüksek ısı transferine neden olur.

Plaka Demeti

Plakaların tümü en iyi performansı elde etmek için özenle tasarlanmış ve seçilmiş çeşitli pres derinliklerinde, farklı açılarda ve farklı şekillerde mevcuttur. Uygulamaya bağlı olarak her ürünün kendine özgü plaka özellikleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir